Предаването „Властта на гражданите… или какво можем заедно“ се реализира в рамките на проекта „Каузи с глас и лице“, финансиран по Фонд Активни граждани България.
Протестите срещу властта и прокуратурата и гражданската енергия, заляла улиците през лятото на 2020 година в България, са темата на днешното издание на предаването.
Събеседници са двама активни участници в протестите – Драгомир Радойцев, който е от първия ден на недоволството на жълтите павето и Аделина Банакиева, която е собственик на фирма за озеленяване, но е много активна в редица обществени каузи – от деца с увреждания и социално слаби хора дозащитата на бездомни животни.
Ако не беше коронавирусът, те щяха да са събитието на 2020-та в България – протестите срещу властта и главния прокурор. Започнали в началото на юли, те продължиха до 1 ноември, когато от Отровното трио обявиха, че спират вечерните протести заради усложнената обстановка с Ковид-19. Събитията и атмосферата на протестите припомня в репортаж а си Йовка Йовчева.
Протестите показаха, че не сме безропотни и че младите могат да бъдат чути
„Да, протестите не успяха до край – не свалиха настоящото управление, но поне показахме, че вече не сме толкова безропотни. Разбра се, че има негативизъм и нетърпимост към настоящия модел на управление“, коментира Аделина Банакиева.
Според нея протестите дадоха възможност на новото поколение да разберат, че няма нищо страшно в това да изразят гражданска позиция. Едно поколение след нас ще се научи да не търпи нещо, което не харесва, каза още тя. И допълни, че дали то ще ще е поколението, което ще даде правилната рецепта, е друг въпрос, но тя вярва в успеха на младите.
„Нашето поколение е това, което е от 30 години по площадите – за нас не е нетипично да сме там, по-скоро е нетипично да не сме там. Но е плюс идването на децата ни, които разбраха, че няма нужда да са инертни и че има вариант и те да бъдат чути“, каза още Аделина Банакиева.
Изборите ще бъдат истинския край на протеста и ще покажат дали ще се случи промяната
Изборите ще бъдат истинския край на протеста и може би тогава ще се изпълни заветното искане на протеста за промяна. Протестите осветиха модела на управление и показаха, че Борисов и ГЕРБ са на власт само и единствено заради самата власт – това се видя и с цялата безславна сага около Конституцията, коментира Драгомир Радойцев, който е завършил магистратура в Белгия и сега стажува в ЕК в Брюксел.
Според него има много обяснения защо протестът не успя напълно през лятото. От критиките на част от обществото към протестите, до действията на част от участниците в тях и намеренията им за участие в политическия живот на страната.
За корупцията и нужните реформи
Гласовете на протеста освен за реформи в съдебната власт и прокуратурата, бяха гласове за реформи и в здравеопазването и в образованието, но нито един от политическите субекти – настоящите или новообразуващите си, до момента не е изкарал програма за реформи, коментира Аделина Банакиева. Давайки за пример осветяването на проблемите в здравеопазването в условията на пандемията от коронавирус и многото смъртни случаи в България. „Тези, които ще управляват след изборите, ще се сблъскат с едно цунами от проблеми и е добре те да кажат как ще работят за решаването им“, смята тя.
Протестите като процес сега не се различават по същество от това, за което протестирахме през 2013 г. – и двата протеста са срещу корупцията, която пропива обществото ни и парализира развитието му. Ако ние не разрешим този проблем, ще си протестираме циклично все за него, смята Драгомир Станойцев.
Чуйте разговора в студиото и репортажа по темата.