Идеята за квоти за прием на украинските деца в детските градини е грешна и може да доведе до социално напрежение между българските и украинските граждани. За това предупреди в ефира на Дарик Йоана Бещук от ситуационния център „Отворени врати за Украйна“.
Йоана Бещук и Полина Троянова от фондация „За Доброто“ бяха събеседници в предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно”. Те разказаха за дейността на центъра, който беше отворен преди седмица в сградата на SoftUni в столичния квартал „Младост”.
Йоана Бещук е родена в Румъния, учила е в България и живее тук повече от 20 години, има и украинска кръв по линия на прабаба си.
В ефира на Дарик тя обясни, че хората от Украйна са наясно с това, че не достигат места в детските градини за българските деца, затова от организацията имат готовност сами да си изградят други за украинските деца. От българската държава искат единствено по-бързо лицензиране на тези детски заведения.
Като аргумент Йоана посочи и посттравматичния шок, който се вижда сред повечето деца от Украйна и нуждата от специфичен подход и работа с тях.
Целта им – центърът да бъде много повече от склад за помощи
Йоана е дошла в центъра с идеята да помогне. „Станах част от екипа координатори, които се опитват това място да бъде много повече от склад за помощи”, подчерта тя. И добави, че целта на центъра е да дадат такава подкрепа на бежанците, която да им позволи максимално бързо да започнат да се издържат, защото и те не желаят да тежат на българската държава.
Център „Отворени врати“ работи с хора, които вече са дошли в България, обясни Йоана Бещук. „Всеки ден през нашия център минават между 70 и 100 човека. На всички тези хора е осигурен подслон, има къде да живеят, благодарение на денонощна всеотдайна работа на доброволци“, добави тя.
По думите й това, от което също имат огромна нужда, е държавните власти и институции да ги слушат и да имат доверие на техния опит.
Най-голямото нещо, от което бежанците имат нужда е емпатия и внимание – всички те искат възможно най-малко да пречат и да бъдат по някакъв начин полезни на тези, които са ги приели, коментира още Йоана.
Важното е държавните власти да ни чуват, защото в част от решенията, които се предлагат от държавата има потенциал за грешки, каза още тя и даде пример с решението за подкрепа за хотелиерите, които ще получават по 40 лв. за издръжката на бежанец.
Властта да ги чуе – грешни решения ще създадат напрежение
„Имаме идеи как тези хора да могат да имат подслон в България без да тежат на българските данъкоплатци – тези 40 лева няма да решат проблема, но могат да създадат напрежение между българите и украинската общност”, смята тя.
Полина Троянова разказа за участието на фондация „За Доброто“ в работата на центъра. Техен акцент са децата и работата с тях. „Ние се занимаваме с грижа за децата, предимно условията, в които пребивават в болниците. По време на пандемията помогнахме на страшно много болници, защото държавата не се беше погрижила за тях. Тогава работихме много и помогнахме на над 120 болници. Когато нещата се канализираха, продължихме с работата си“, обясни тя.
В центъра фондация „За Доброто” се фокусира върху грижата за децата, които имат нужда от подкрепа, медицинска и психологическа грижа. Центърът има нужда от специалисти. Търсим да оформим професионален екип, имаме нужда от човек с глобален поглед, който да координира работата, съобщи Йоана Бещук.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg