Повече от 10 000 души в България годишно биват засегнати от сърдечен арест. Когато сърцето спре с него спира и кръвообращението. Това означава, че органите и тъканите в човешкото тяло не могат да бъдат захранвани с кислород. В случай на нужда, всеки човек е способен да помогне, а най-важни са първите минути, за да се съхрани човешкият живот до пристигането на линейка. Гости в днешното издание на “Властта на гражданите” бяха Мариана Манушева и Антон Манушев от фондация “Първите три минути”.
Г-жа Манушева сподели, че организацията е създадена, за да популяризира съвременните стандарти за спасяване и оказване на първа помощ. Тя добави, че преди години информацията за първа помощ се е предавала от уста на уста или се е взимала от Гугъл, което според нея не винаги е най-доброто решение.
Тя е астроном по професия и името на фондацията е вдъхновено от нейната професия.
“В ‘Първите три минути’ в голяма степен е провокирано от моето образование в сферата на физиката, тъй като в живота на вселената първите три минути са също изключително важни”, разкрива Манушева.
Г-н Манушев сподели, че сърдечният арест е най-честата причина за преждевременна смърт.
“За сравнение, жертвите на сърдечен арест са 10 пъти повече от жертвите на автомобилни катастрофи, природни бедствия и пожари взети заедно,” коментира той.
Манушев обясни какви са ползите от автоматичните дефибрилатори.
“Автоматичният дефибрилатор може да бъде използван от всеки свидетел на инцидента и за това той е направен да дава ясни инструкции, които трябва да бъдат на български език – дава инструкции с обратна връзка, избира нивото на разряда, сам прави дефибрилация и може да дава обратна връзка и за реанимацията, която вие правите,” добави той.
Манушева сподели, че дори на местата, където спешната помощ е много добре организирана и линейката пристига между 5-ата и 8-ата минута след подаването на сигнала, вече е късно за човека, получил сърдечен удар.
“Счита се, че с 10-12 % пада шансът за оцеляване всяка една минута, в която човек не получава помощ”, каза тя.
Двамата обясниха и малко повече за инициативата “Сливи за смет: Стар акумулатор за нов дефибрилатор”. Манушев сподели, че около 300 акумулатора са необходими за закупуването на един висококачествен дефибрилатор.
Събеседничката разясни и каква точно е разликата между сърдечен арест и инфаркт. Сърдечният удар е проблем свързан с електрическата активност на сърцето, докато инфарктът е проблем свързан с мускула. В репортажа на Мариана Корчакова може да чуете Иво Петров – националният консултант по инвазивна кардиология. Защо е нужно наличието на повече дефибрилатори, кога ще бъдат разположени следващите, как се работи с тях и може ли помагащият да навреди, чуйте в разговора.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg