„Децата от глухата общност имат много потенциал, но той невинаги се насърчава и развива. Образователната система не успява да ги провокира. Няма достатъчно курсове, които да развият творческото им мислене“, сподели Фани Бъчварова от Фондация „Мотиф“ във “Властта на гражданите” по Дарик радио.
Николай Стойков и Фани Бъчварова са двигателите на фондацията, а заедно с фотографа Добрин Минков организират обучения по фотография и визуални изкуства за младежи от глухата общност в България.
Те разказаха, че фондация „Мотиф“ е на 6 години, има стопанска и нестопанска дейност, а обучението по фотография е основният проект на организацията.
„Замислихме се, че работим с визуално разказване на истории и можем да предоставим тези познания на глухата общност“, споделя Фани.
„Въпреки че с времето идеите ни претърпяха промени, ние знаехме, че социалната дейност ни влече“, добавя Николай.
„Мотиф“ е сред малкото организации в България, които работят с глухи младежи. Първите си фотографски курсове провеждат в училището за ученици с увреден слух в София. По този начин разбират с каква възрастова група биха могли да работят.
През следващата година стартират курсове с организирано записване за младежи и възрастни в няколко града в страната. Това са Пловдив, София и Варна.
Николай споделя, че всеки записан е работил с голямо желание и ентусиазъм, а Фани допълва, че за по-добра комуникация са използвали видео уроци, презентации и помощта на преводач на жестов език.
Двамата вече посещават обучения по жестов език, за да може да водят още по-добра комуникация с курсистите. Те отбелязват, че когато се изгради доверие между тях и групата, винаги се намира начин за добра комуникация и успяват да достигнат един до друг.
„Идеята е тези общности да излязат на светло. Не сме експерти по темата, но вероятно има проблем с интеграцията на тези младежи в училище. Обнадеждаващо е, че младото поколение е по-толерантно и разбиращо“, отбелязва Николай.
Обучението продължава пет дни, а идеята на фондацията е не само да научи курсистите на основите на представяне на визуални истории, а да запалят истински интерес към фотографията и да провокират творческо мислене.
Курсът е разделен на няколко етапа: обща теория и правила, функционирането на фотографията и основните жанрове.
„Имаме и любима тема, посветена на големите имена във фотографията, което е много впечатляващо за обучаващите се“ сподели Фани.
Николай добави, че се опитва да дава на младежите практични съвети като чистенето на камерата и намирането на нестандартен ъгъл. Но най-вече ги насърчава да откриват и импровизират.
В края на обучението курсистите получават сертификат, а освен това се организира и изложба с техни фотографии, което им носи голяма радост.
Николай и Фани изразиха благодарност към Национален фонд „Култура“ и фондация „Reach for Change”, която много е подпомогнала дейността им.
Освен нестопанска дейност, фондация „Мотиф“има и стопанска такава. Към нея спада тяхната медия – Motif Media. Тя се ангажира с видео и фото продукции за неправителствения сектор в България. Работят по теми, свързани с човешките права, неравенство и климатични промени.
Освен тези дейности Фани Бъчварова и Николай Стойков организират обучения за етично отразяване на хора и деца в риск, като споделиха повече за дейността си, процеса на обучение и значението на етичното отразяване.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg