„Неправителственият сектор е по-склонен към партньорство. То е нещо, което трябва да развиваме. Когато сме повече, гласът ни става силен. Ние не само учим другите. Ние прилагаме това, което искаме да покажем им покажем“ заяви основателят на Impact Drive (https://www.impactdrive.eu/) Теодора Иванова в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.
Теодора Иванова и председателят на управителния съвет на сдружението Веселина Панайотова разказаха за името, целите и началото на Impact Drive, в рубриката “Властта на гражданите”.
“Дълго време мислехме какво да е името на фондацията. Останахме с английското наименование, защото словосъчетанието е трудно преведимо. Ние сме голяма група от организации, които се състоят от малки екипи и множество длъжности. Тези организации се борят за качествена обществена промяна и гласност на различни каузи” сподели Теодора.
Тя добави, че всичко е започнало преди 5 години поради липсата на видимост и ефективност на иначе страхотните организации в България. Така, заедно с още две дами решават, че ще бъде добре да има организация, която да обединява организации.
„Работим по три основни направления. Най-значимото е Impact drive, с което изграждаме капацитет в организациите. Второто е Digicoms. To e гласът на организациите с кауза. Обучаваме хора от организациите да бъдат по-разпознаваеми и разпространени в дигиталния свят” обясни Веселина.
Двете дами отбелязаха, че организациите са имали проблем с ролята на комуникацията и излизането от типичния за сектора език. Те допълниха, че въпреки напредъка на дигиталния свят, той не може да замени истинското общуване и социалните умения.
Третото направление на фондацията е Momgotajob – Мама има работа (МИР). Веселина споделя, че й е било трудно да открие гъвкава работа, за да може същевременно да е вкъщи с децата си и така се ражда идеята за МИР.
„Една от основните ни ценности е, че правим нещата като момичета. Хубаво е, когато различните сфери се смесят. Ние търсим хора с подобни ценности и интереси. Себеподобните се откриват. Гражданският сектор е феминизиран, така че не е преднамерено да работим предимно със жени. В екипа имаме и момче“, споделят Веселина и Теодора.
Сред основните теми, които засегнаха с водещия Георги Донков, бе равенството между мъжете и жените.
„Вярваме, че истинска промяна може да бъде постигната само ако имаме истинско равенство за жените. Това е част от мисията на Impact Drive. Никога не сме равни, докато всички не сме равни. Докато най-онеправдания член на нашето общество не достигне до това равенство, ние не сме равни“, заяви Теодора
Веселина Панайотова отбеляза, че е създадена илюзия, че съществува равенство между двата пола заради възможността жените да работят още от времето на социализма, но жените все още имат твърде много домашни задължения.
“Все още малко има твърде малко жени в политиката, а как всъщност се създава законодателство за жени без жени”, попита тя.
Теодора отбеляза, че неравенството не е разпространено единствено в България, но то се постига заедно с мъжете.
Двете дами споделиха повече и за своя голям предстоящ проект, които ще организират заедно с Български фонд за жените и Български център за нестопанско право (БЦНП). Той е по инициатива на европейските институции, които дават възможност на граждански организации от цяла Европа да кандидатстват и създадат фонд за подкрепа на гражданския сектор.
Проектът се нарича „Ценности в действие“, (https://www.impactdrive.eu/events/tsennosti-v-deystviye-ustoychiv-grazhdanski-sektor-za-demokratichna-i-yevropeyska-blgariya) и има финансова и обучителна, нефинансова част. С финансовата част ще се ангажират от Български фонд за жените, а обучителната част ще бъде поета от Impact Drive и БЦНП. Освен обучения има предвидена и менторска подкрепа за организациите, които ще се включат.
В края на разговора те разказаха за опита и идеите, които са придобили от съвместната си работа с Reach for Change. (https://bulgaria.reachforchange.org/bg/ )
В своя репортаж Мариана Корчакова разказва историите на две дами, които са били част от обучението Digicoms на Impact Drive. Те споделят своят опит, значението и ползите от дигиталното обучение.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg