Въпреки добрите примери, все още институциите изостават или настигат гражданите в техните усилия да направят града или квартала си по-добро място за живеене. Това коментира в ефира на Дарик Мая Цанева от сдружение „Безопасни детски площадки”.
В предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно” разказахме за опита на неправителствения сектор и гражданите за подобряването на публичната среда и създаване на нови места за спорт, отдих и игра. Събеседници по темата бяха Мая Цанева от сдружение „Безопасни детски площадки” и Румяна Киризиева от сдружение „БГ Бъди активен”. Подобряването на публичната среда е дългогодишна кауза, по която двете организации си партнират в рамките на голямата инициатива „Място България”.
Площадките за игра – обща отговорност и преживяване
„БГ Бъди активен” е основано преди повече от 10 години, позиционирани сме в Пловдив, но работим в много кътчета на България благодарение на партньорската си мрежа в цялата страна, разказа Румяна Киризиева.
Мая Цанева разказа, че сдружението „Безопасни детски площадки” е създадено през 2016 година. Свързва се с родители през социалните мрежи. Целта е била да се обединят усилията и да се покаже на местната власт, че гражданите не са само мрънкащи хора, а могат да си взаимодействат с местната власт. Площадките за игра и градската среда са обща отговорност и общо преживяване, подчерта тя.
През последните две години сдружението работи активно за това да овластят децата, да им помогнат да бъдат активни, като осъзнаят, че не само родителите им, но и те могат да подават сигнали. „Ние родителите трябва да им обясним и да ги насърчим”, добави Мая Цанева.
За класната стая на открито в 138-мо училище в София
В репортаж за предаването директорът на 138 СОУ „Проф. Васил Златарски” в София Иван Стоянов разказа за класната стая на открито, изградена преди няколко месеца по инициатива на сдружението „Безопасни детски площадки”.
„Това пространство влиза в употреба, нищо че в момента навън е студено. Съградихме го за една събота и неделя, като инициативата за него дойде от сдружението”, разказа той.
„Лично мен ме изненада, че толкова време оцеля конструкцията – за моя радост няма драскано и счупено. Приятно изненадан съм. Доста хора от квартала дойдоха и помогнаха с физически труд и материали и ако не бяха дошли мъже от квартала щеше да ни е трудно да го направим сами”, добави директорът на училището.
Той напомни, че училищният двор е ставал жертва на всякакви посегателства. „Рязаха ни вратата на двора, сменихме я, след това отново я бяха изрязали. Някой много искаше да си влиза вечер в двора и да гуляе. Затова и решихме да оставим двора отворен вечер след края на учебните часове и сутрин охраната рано да го заключва”, обясни Иван Стоянов. Той се надява след предстоящото през пролетта облагородяване на училищния двор, той да се посещава от повече хора, живеещи в района, които да го пазят.
По думите на Румяна Киризиева подходът отдолу нагоре при изграждането или обновяването на публични пространства е водещ. Тъкмо активното включване на гражданите е стимул след това те да пазят тези пространства. Според Мая Цанева е важно идеята да е съгласувана освен с институциите и с местната общност. Важно е от какво имат нужда хората, напомни тя.
„Активни квартали” е най-новият проект в рамките на „Място България”
„Активни квартали” е един от най-новите проекти на сдружение „БГ Бъди активен” в рамките на дългосрочната програма „Място България”. Проектът е отворен към неправителствени организации и граждански общности, които искат да направят нещо за своя квартал. Румяна Киризиева съобщи, че проектът ще премине през няколко етапа – ще има обучение през март, след което ще има селекция сред кандидатите и след това ще започне работата на терен.
Според Мая Цанева пандемията от Ковид-19 е накарала мнозина да се вгледат в това какво се случва в публичните пространство и да осъзнаят, че града и мястото, в което живеем не са ни подарени, а те са и наша отговорност. „Все още институциите, въпреки добрите примери, настигат или изостават от гражданите в техните усилия да оживят града. Вакар че част от общините все повече осъзнават колко важно е взаимодействието с гражданите”, коментира тя.
„Има светлина в тунела”, каза Румяна Киризиева и разказа за експеримента „Градска всекидневна” в центъра на Пловдив. Сдружението е поставило миналата година тази инсталация – обзаведена стая, която затрупват с боклуци и снима със скрита камера реакциите на хората. „Всички осъзнават общата роля и много малко трябва на хората да бъдат подтикнати да са активна част от живота на града”, каза тя.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg