В България липсва системна държавна политика по отношение на младежите. Младежката политика е едно сираче, което го зашиват през годините към министерството на образованието, към министерството на спорта – това е така, защото не знаят какво да правят с младите хора. Коментарът е на Мария Алкалай от сдружение „Възможности без граници”.
Мария Алкалай и Даниел Джинсов – младежки работник, бяха събеседници в предаването на Дарик „Властта на гражданите…или какво можем заедно”, посветено на младежките политики и работата с младите хора в България.
По думите на Мария Алкалай младежката политика е хоризонтална и тя има отношение и към социалната и към трудовата политика. Двамата събеседници подчертаха, че младежката работа отваря пространство за младите хора да усвоят умения, да съберат информация и да направят своите избори.
Даниел Джинсов посочи, че най-трудно е да бъдат привлечени първите сред младежите в една област и разказа, че се постига успех, когато това се случва през игрите.
Създаваме настолни игри, защото никой не иска да учи или да участва в обучения, обясни Мария Алкалай. Тя разказа, че канят младите да се включат в детективска игра. Чрез търсенето на изчезнал човек те научават много неща по теми като „възродителния процес”, домашното насилие, крайно десните организации.
Младежките политики се правят за младите и с участие на младите, защото не може възрастният човек да казва кое е интересно за младите, обясни Даниел Джинсов.
Много често упрекват младите, че рушат площадки, но колко общини в страната са отворили пространства за младите хора, които да има отношение към активния им живот и здраве, коментира Мария Алкалай.
Даниел Джинсов съобщи, че предстои национална среща „Младежка работа от А до Я”, в която ще се включат младежи от цялата страна и представители на институциите.
А Мария Алкалай представи в ефир играта „Барабар”, в която с помощта на карти се подкрепя неформалното образование на младите хора.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg