Близо 7 000 деца се раждат в България годишно от непроследени бременности, което увеличава риска за здравето на бебетата и майките. Кампанията „Всяко бебе е БЕЗценно” се бори за промяна в нормативната уредба у нас, за да може и неосигурените жени да имат право на нужните прегледи по време на своята бременност.
Това съобщиха в ефира на Дарик Александър Миланов – клиничен социален работник и адвокатът по медицинско право Мария Шаркова. Двамата гостуваха в предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно”.
Александър Миланов и Мария Шаркова са част от екипа на кампанията за промяна на наредбата, която в момента дава право само на един преглед и еднократни изследвания на жените без здравни осигуровки в България по време на цялата бременност. „Всеко бебе е БЕЗценно” обединява усилията на няколко неправителствени организации и мрежата на здравните медиатори.
Прегледи за всички бременни ще спестят лечение на деца с увреждания
„Между 6 и 7 хиляди жени раждат годишно, без да са здравноосигурени, като почти половината от тях са нямали достъп дори до един преглед”, посочи адвокат Мария Шаркова. Тя напомни, че по Конституция бременните жени и децата се ползват с особена закрила и подобна дискриминация е недопустима.
По думите й това рефлектира върху здравето на бебетата. Проучвания в рамките на проекта потвърждават, че по-голяма част от новородените с усложнения са деца, родени от неосигурени майки, които не са имали достъп до проследяване на бременността.
„Разходите за държавата в последствие, за да се лекуват тези бебета – са в пъти повече, отколкото държавата увеличи броя на безплатните прегледи за неосигурените жени. Ако с 5% увеличим превенцията и достъпа до медицинска помощ, това ще компенсира разходът на държавата за последващо лечение на тези деца”, обясни адвокат Шаркова.
Александър Миланов подчерта, че гарантирането на достъп до безплатни прегледи за всички родилки е сериозна инвестиция в правото на едно дете да расте здраво. „Парадокс е, че преди да се роди детето от непроследената бременност държавата няма отговорност за него, но след като се роди плаща за лечението на усложненията”, отбеляза той.
Раждат се деца, увредени от инфекция например, която може да се лекува с препарат от 2 до 20 лева. Но за целта някой трябва да прегледа и да и назначи лечение на бъдещата майка, каза Александър Миланов.
Проблемът отдавна не засяга само жените от ромската общност
По думите му се отбягва въпросът, който винаги се обсъжда, когато става въпрос за неосигурени жени – повече циганките или повече българки са засегнати от проблема. Истината е съвсем различна – около 60 на 40 е съотношението на жените от ромския етнос и от останалите социални групи, подчерта Миланов.
Близо половината от децата се раждат или живеят в бедност и това е видимо особено в малките населени места. От всичките 12 прегледа, които се полагат на здравноосигурените в България едва 8 получава една бременна жена у нас, обясни Александър Миланов, напомняйки, че в най-бедните страни в Африка те са минимум четири.
В малките населени места достъпът до АГ- помощ много често е сериозно изпитание, напомниха гостите в студиото. Според адвокат Мария Шаркова липсата на достъп засяга не само високоспециализираната диагностика като биохимичен скрининг и пренатален преглед, а често липсата на елементарен преглед и проследяване.
Често този единствен преглед на неосигурените жени се случва ден преди раждането, за да са сигурни лекарите, че жената няма инфекция например, обясни Александър Миланов.
Мария Шаркова съобщи, че предложението е да се промени действащата Наредба 26, като се увеличи броя на прегледите за неосигурените жени. „Най-добрият вариант е броя на прегледите да се изравни с този за здравноосигурените бременни, като обаче се гарантира реален достъпът до АГ-преглед, подчерта тя.
Бумащината кара гинеколозите да отказват преглед на неосигурени
В репортаж разказахме какво правят здравните медиатори в Благоевград по проблема. Антоанета Асенова, която е и председател на Националната мрежа на здравните медиатори разказа, че основната причина е бедността.
Жените знаят , че могат да получат един безплатен преглед по време на бременността им, но има проблем с гинеколозите, които често отказват да правят тези прегледи – заради бумащината и бавното възстановяване при плащането им, обясни тя.
Адвокат Мария Шаркова също посочи, че лекарите приемат тези пациенки по-скоро като проблем и и допълнително натоварване. Затова и според нея трябва да се въведат стимули за гинеколозите да работят и с неосигурени бременни жени. Като в същото време се предвидят и някакви санкции, когато лекарите отказват системно да преглеждат такива жени. Вече е направена среща с Българския лекарски съюз, като предстоят и разговори със здравното министерство за промяна на тази наредба, съобщиха гостите.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg