Малко над 117 милиона лева са дарени от компании, фондации, физически лица и еднолични търговци през 2020 г. са. Това е ръст спрямо 2019 г. с почти 20 на сто или 18,3 млн. лева повече. Здравната, социалната и образователна сфера остават топ приоритетите на частните дарители в България през пандемична 2020 г. Това показва анализът на Българския дарителски форум за обема и тенденциите в дарителството в България през 2020 г.
Темата беше коментирана в предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно” с участието на Боряна Кирилова от Български дарителски форум, Илияна Николова – изпълнителен директор на Фондация „Работилница за граждански инициативи” /ФРГИ/ и Диляна Стоянова – мениджър „Спонсорства и събития“ в УниКредит Булбанк.
В репортаж разказахме за стъпките, които екипът на фондация „Конкордия България“ извървява, за да реализира идеята за изграждането на Стена за терапевтично катерене в Дневния център за деца и семейства в столичния квартал „Орландовци“.
Компаниите са най-голям дарител през 2020 г.
В анализа на тенденциите и обемите на Боряна Кирилова от БДФ коментира, че на дарителството се гледа като на „инструмент за промяна, който е в нашите ръци и който ни прави по-силни и способни да определяме каузите, които подкрепяме”.
Тя посочи, че най-голям дарител на финансови средства през 2020 г. са компаниите, следвани от фондациите и индивидуалните дарители. За пръв път през последните 5 години компаниите изпреварват фондациите по обем дарени средства в България. Ръстът на корпоративните дарения е с почти 40 процента спрямо 2019 г. Бизнесът е дарявал най-много за каузи, свързани със здравеопазване – в подкрепа на институции и болнични заведения.
Бизнесът пренасочва и увеличава дарителските си бюджети
„2020-та я започнахме с нормалните си дарителски бюджети, но от пролетта започна изключителна активизация на бизнеса, за да покрие тези първи нужди, които се появиха с пандемията от коронавирус. Тогава компаниите смениха приоритетите си – пренасочиха дарителските си бюджети, увеличиха ги и ги насочиха основно в здравеопазването”, обясни Диляна Стоянова от УниКредит Булбанк.
„Добрата новина е, че хората даряват повече. В обществото ни, колкото и да сме разделени, съществува солидарност. Защото има ръст и на даренията от физически лица”, каза изпълнителният директор на ФРГИ Илияна Николова.
Тя припомни, че ФРГИ е получила над 650 хиляди лева за спешен фонд за подкрепа на семейства с деца от частен дарител – фондация в Швейцария. Средствата са вложени в програма „Ирис”, която подкрепя семейства, в които има риск за извеждане на децата от дома.
С тези средства подкрепихме 36 проекта на граждански организации в 61 населени места като средствата отиваха за различни нужди – от храна, през психологическа и юридическа подкрепа, до консултации за работа, обясни Илияна Николова.
И след края на програма „Ирис” много организации продължавали да им се обаждат, защото остава голям броят на хората в нужда. По думите й всяка една от организациите е изпращала изключително пестеливи предложения за бюджети, в които е нямало заложени административни разходи, а основно средства за подкрепа на нуждаещите се.
„Виждала съм бюджет, в който пише парче салам за 1,50 лева. Хората, които работеха на терен купуваха неща, които са от първа необходимост”, добави Илияна Николова.
След здравето подкрепата се насочва към най-пострадалите от кризата
Докато в предишни години най-активни дарители са били хората на възраст между 30 и 50 години, през 2020-та вече има и по-млади и по-възрастни сред даряващите, като се разширява профилът им не само възрастово, но и географски, обясни Боряна Кирилова.
По думите на Диляна Стоянова бизнесът разчита на партньорствата и познанствата с гражданските организации, с които е работил и за които знае, че ще насочат по най-добрия начин средствата.
„В момента, в който мина първата вълна на даренията за здравеопазването, колеги ни напомниха, че стои проблемът с вторично пострадалите самотни и бедни хора, деца без родители. Тогава дойде втората мобилизация на компаниите”, допълни тя.
И подчерта, че една дарителска кауза в компания има смисъл, когато е припозната от самите служители на тази компания.
Привличането на дарители е дълъг процес, който стъпва на доверието, което се гради, напомни Илияна Николова от ФРГИ.
А Боряна Кирилова от БДФ допълни, че по време на Ковид-кризата секторът на гражданските организации се е сближил с общностите, за които работи.
Чуйте разговора по темата в студиото на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg