Първият по рода си у нас Кариерен хъб за хора с различни възможности JAMBA отвори преди по-малко от месец врати в столичния квартал „Лозенец”. И въпреки поредните трудни месеци, свързани с коронавируса, екипът на JAMBA се надява мястото да стане привлекателен център, който не само да помага за обучението на хора с увреждания и тяхната реализация на пазара на труда, но и да стане културно пространство за срещи на всички.
По темата в предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно” гостуваха Йоана Колева – съосновател на JAMBA и Кристиян Григоров, по-известен като Крис, който е журналист, писател и музикант.
В репортаж разказахме историята на Силвия Чаушева и за това колко е трудно за един млад незрящ човек да си намери работа, да стигне до нея и да се пребори с предразсъдъците на околните.
Пропаст между професионалните възможности и търсенето на бизнеса
В ефира на Дарик Йоана Колева подчерта, че има огромно разминаване – почти пропаст, между уменията на хората с различни възможности и онова, което работодателите търсят или очакват.
„Дадохме си сметка , че е нужно хората с различни възможности да бъдат обучавани и да имаме такова пространство за тях”, разказа тя. Като благодари на многото хора, помогнали за отварянето на центъра. Намират помещението след като получават подкрепата на Столична община и районният кмет Константин Павлов-Комитата. Защото наемът на подобно пространство е непосилен за организация като JAMBA.
Крис, който е роден и израснал в Етрополе, учи в училище за незрящи в София, след което се връща в родния си град да довърши средното си образование. Желанието му за развитие и висше образование обаче отново го води в София, където той се занимава с музика, с писане, с журналистика.
Държава не само да обгрижва, а да подкрепя хората с увреждания
„Години наред политиката у нас е насочена към това да обгрижва хората с увреждания, а не да ги подкрепя. Много от тези хора са свикнали, че държавата трябва да поеме отговорност за тях, а усилията трябва да се насочват върху техните възможности”, коментира Крис в студиото на Дарик.
По думите му според статистиката едва 1 000 души с увреждания годишно намират работа в страната, това на фона на стотиците, които имат възможност да се трудят. „В САЩ всички химикалки в президентската администрация са изработени от хора със зрителни проблеми. Тук имаме много път да извървим, защото през последните години едва започна да се говори за социалното предприемачество”, коментира още той.
Според него много от нещата, които са били прилагани като политики преди демокрацията в България, могат да бъдат ефективни и днес, стига да има ясна политика и отношение към хората с различни възможности.
Квотите създали напрежение между бизнеса и хората с увреждания
Йоана Колева разказа колко нелек и дълъг е пътят е до назначаването на работа на един кандидат с различни възможности. „В началото ние проактивно търсехме контакти с бизнеса и с компаниите”, коментира тя. Като добави, че и двете страни имат какво да учат – и работодателите трябва да знаят какво могат да очакват от служителите с различни възможности, и те от своя страна имат много за усвояване като трудови навици и отговорност.
Според Крис законовите квоти за назнаването на хора с увреждания и предвидените глоби за работодателите само са създали насаздадоха напрежение между двете страни. „Защото когато има човечност и разбиране, всичко се случва. Както работодателят е длъжен да пригоди работното място, така и човекът с увреждания трябва да се впише в изискванията на своята позиция”, каза Кристиян Григоров.
„Създавайки кариерният център, не си представяхме, че ще направим поредния дневен център – искахме да създадем едно различно място. Искаме това да не е място само за хора с различни възможности, а за всеки, който иска да е ментор, работодател, участник в социалните събития в центъра или просто да сподели пространството като приятел и съмишленик”, обясни Йоана Колева от JAMBA.
Хората с увреждания у нас живеят затворени като в пандемия
„В пандемията много хора видяха какво е да живеят затворени и онлайн. За 95 процента от хората с увреждания в България все още животът е точно такъв и ако ние успеем да променим това, ще бъдем щастливи“, каза Крис.
„Това, че по улиците почти няма хора с колички, не е само защото не е достъпна средата, а защото не са намерили мотивация, за да излязат и да се включат в социалния живот”, подчерта той.
Йоана Колева съобщи, че в момента се провежда първото по-сериозно обучение за програмисти. А Кристиян Григоров допълни, че освен курсове – кулинарни, езикови и др., се предвижда да бъдат канени компании, които да провеждат обучения според конкретните свои кадрови нужди.
От тази седмица в центъра стартира „Фотосесия с кауза“, от която могат да се възползват всички. Крис пък скоро ще организира курсове за езикова, медийна и комуникационна грамотност.
Чуйте разговора в студиото по темата.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg