Бягането като кауза и бягането с кауза набира все повече последователи. Темата събра в ефира на Дарик хора, които организират маратони и които се включват в тях.
В предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно” гости в студиото бяха Йоана Колева, съосновател на JAMBA и журналистът Иван Радев, който активно се включва в маратони.
Събеседник в ефира беше и Цоньо Пенев, председател на сдружение „Зелена стъпка”, което организира „Лудогорския маратон”, „Камчийски пясъци” и „Via Pontica” – трансграничен маратон, който пресича границата ни с Румъния.
„Зелена стъпка” – от раждането на идеята до маратоните
Цоньо Пенев разказа, че идеята за създаването на клуб „Зелена стъпка” се ражда сред съмишленици. Първият им импулс идва покрай плуване в язовир край Разград, докъдето се изгражда велоалея. Така им хрумва да направят там триатлон, който да включва колоездене, бягане и плуване.
„Увлечени в това да търсим всеки ден едно по-проспериращо съществуване, всъщност постоянно губим нещо от нашия живот”, коментира председателят на „Зелена стъпка”.
После идва и организацията на маратоните. Цоньо Пенев призна, че с течение на времето тези събития стават все по-сложни за организация. „ И сме изпраени пред избора дали да професионализираме тази дейност и да имаме екип, който да се занимава с това. Защото на този етап за нас това е хоби”, добави той.
„Първоначално карах колело и когато се роди първият ми син, започнах да бягам. Бягането създава среда и общност”, разказа Иван Радев. По думите му с избора на местата, на които се провеждат трите големи състезания – „Лудогорския маратон”, „Камчийски пясъци” и „Via Pontica”, организаторите искат да покажат, че може да се спортува там, без да се уврежда природата.
Run2gether – събитие с кауза
„Нашето събитие само по себе то е каузата. 100 процента от средствата изцяло отиват за нашата организация, за да може да се подкрепя обучението на хора с различни възможности. Набирането на средства става чрез стартови такси, другият вариант са дарения”, разказа съоснователят на Jamba Йоана Колева. Те организират мини-маратона Run2gether-България – благотворително бягане с кауза, което се осъществява в партньорство с тайландската организация KlongDinsor Co.
Йоана Колева разказа, че идеята за Run2gether е дошла в партньорството им с тайландската организация, където се организират маратони с по 15 000 души. Тя коментира, че в България хората с различни възможности все още изпитват страх да се доверят на някого, който да ги преведе през непозната среда и така да участват в маратоните.
Всяка година сменяме маршрута – правили сме бягане от Симеоновския лифт, бягане в Националния стадион, в Борисовата градина и района на НДК, разказа по повод Run2gether съоснователят на Jamba Йоана Колева. Тя съобщи, че таксата за участието или даренията са реалистични. Между 10 и 25 хиляди лева варират сумите, които се събират в нашите събития, уточтни тя.
За Катето и нейния опит в маратоните – наравно с ходещите и тичащите
Катерина е вече със солиден опит в маратоните и това, че е в количка не я спира да очаква всяко следващо спортно събитие с нетърпение. Майка й – Олга Милчалиева, разказа в репортаж за предаването за срещата на Катето с маратоните.
„Първото ни участие беше в „Софийския маратон” преди три или четири години – на 10 км. Със специална количка. И тя беше много щастлива, защото е с всички бегачи от цял свят. Благодарение обаче на доброволците най-вече, които са невероятни. Те тичат километри с тези деца, бутайки ги или държейки количките – те участват в малатона, за да участват и тези деца”, обясни майката на Катерина.
По думите на Олга расте броят на децата с увреждания, които се включват в маратоните. „Това стана благодарение на повечето колички, с които се сдобиха различни организации като ParaKids, в която ние участваме. Първоначално имахме три или четири колички, които ограничават броя на децата.
Сега вече имаме различни видове колички – за по-малки деца, за такива, които имат седеж или нямат седеж.
В България се разрасна и броят на маратоните с благотворителна цел като „Тичай, за да помогнеш, Run2gether и други маратони, организирани от фирми и търговски вериги, напомни тя.
Най-ценното, което дава участието в маратона на дете като Катерина, е усещането, че е наравно с всички. „Наравно с всички – с тичащите, с ходещите и с можещите. Облечена с фланелка и стартов номер си мисля, че усещането е страхотно – поне тя дава вид, че се чувства много добре”, разказа Олга.
Като част от ParaKids – проект към Сдружение Спортен клуб „Шарк“, Катерина има възможност не само да участва в маратони, но и да тренира адаптирано плуване и адаптирани зимни спортове. През различните сезони ParaKids организира спортни лагери през различните сезони.
Планините отдавна не са само мечта за Катерина – и там, благодарение на специални колички тя е сред покорилите върхове. Преди дни се връщат от летния лагер на ParaKids в Приморско, в който са се включили над 200 деца и родители.
Като майка с опит в отглеждането на дете с ДЦП Олга смята, че всеки може да се включи в маратоните с благотворителна цел, които събират средства за каузи. „Спортът е здраве – нека се включват повече хора! И нека подкрепят такива каузи, свързани с включването на хора с увреждания в различни инициативи и обучения, за да можем да ги интегрираме в обществото!”, призова Олга Милчалиева.
В началото на септември предстои юбилейно издание на „Via Pontica”
На току що приключилото издание на „Камчийски пясъци” е проведен триатлон, в който етапът „колоездене” е заменен с „каяк” в морето и по река Камчия. На 4 септември, предстои юбилейното пето издание на „Via Pontica” – трансграничният маратон по крайбрежието на Черно море, чиято идея е хората от различни държави да бягат заедно.
Събитието предлага три дистанции за бегачи – 42, 21, 13 и детска 2 километра. Състезаващите се на 13 и 2 километра няма да преминават границата с Румъния. Тези, които участват в дистанцията 42 километра бягат цялото трасе и в двете посоки.
„Имаме страхотни контакти и с участници в Румъния. 42 километровата дистанция започва от Крапец, минава се покрай Дуранкулашкото езеро, преминава се границата с Румъния , за което съдействат граничните полицаи от двете страни. Документите се проверяват преди старта, за да се мине безпрепятствено границата от участниците в маратона”, разказа още Цоньо Пенев от „Зелена стъпка“.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg