Нуждите на съвременните ученици надхвърлят онова, което училището дава и тъкмо менторските програми, развиващи предприемачески умения допълват особено успешно образованието. Тезата споделиха в ефира на Дарик Зорница Миткова – управляващ директор на фондация „Тийноватор” и Кремена Дервенкова, изпълнителен директор на Асоциацията на българските лидери и предприемачи/АBLЕ/.
И двете организации подкрепят ученици в гимназиалните класове със специални менторски програми, в които им предават комуникационни и презентационни умения, помагат им да реализират идеите си като конкретни проекти с помощта на ментори.
Зорница Миткова и Кремена Дервенкова бяха гости в предаването на Дарик „Властта на гражданите …или какво можем заедно”, свързано с темата за предприемачеството сред младите.
Работят с младежи на 17 и 18 години
„Определено нуждите са по-големи отколкото дава учебната програма. Затова идват програми като „Тийноватор”, които помагат на младите да развиват меки умения, умения за презентация и развитие на предприемачески умения, разказа в студиото на Дарик Зорница Миткова. Тя добави, че през миналата година фондацията е работила с 420 младежи на 17 и 18 години от цялата страна.
„Тяхната нужда е по-голяма и по-различна от това, което училището дава, но ние не можем само да седим и да критикуваме само образователната система. Всеки който може да допринесе трябва да помогне на младите хора да излязат по-подготвени и ориентирани за пазара на труда”, добави тя.
Залага се на индивидуалното менторство
Кремена Дервенкова разказа, че Асоциацията на българските лидери и предприемачи е била създадена, за да подпома развитието на млади хора в избраната от тях посока.
Стимулираме предприемачеството и лидерската култура. Програмата запълва личностното образование на учениците от 10 и 11 клас – това е програма за индивидуално менторство. Целта е всеки записал се ученик да работи три месеца с поставена предварителна цел, разказа още тя.
По думите й до момента програмата, която е отворена и безплатна е организирала 17 обучителни сезона в 12 града.
sEDUbg. – платформа, създадена от ученици за ученици
В репортаж за предаването разказахме за sEDUbg. – платформа за видео уроци от ученици за ученици. Обявена за „Най-иновативен проект“ в тазгодишното издание на програмата „Стартъп уикенд“ на Тийноватор.
Екипът – Йоана Щинова от 35-то училище „Добри Войников”, Калоян Дойчинов и и Мартин Божилов от ТУЕС, създават в платформа, в която предлага видео уроци от ученици за ученици.
В момента тя е безплатна, но наесен ще има минимална такса, за да може да се стимулират учениците, които качват най-добрите материали. Иначе казано едновременно можеш да учиш, но и да припечелваш споделяйки наученото.
По думите на Йоана има голяма разлика между преподаването от учители и това, което един ученик може да предаде като знания и опит на съучениците си. Тя благодари на екипа на „Тийноватор”, който е повярвал в тяхната идея още преди самите те да повярват в нея.
Учителите са любопитни да видят учениците в друга светлина
Изпълнителният директор на „Тийноватор” Зорница Миткова разказа, че самите учители често имат интерес да видят това, което се прави в менторската програма.
„Те познават учениците в една светлина, но в програми като „Тийноватор” ги виждат в друга светлина. Когато в края на учебната година видят учениците сами да се презентират с идеите си – това е удоволствие. Удоволствие е да наблюдаваме синергията между двете системи. Защото ние не искаме да поправяме образователната система, а да я допълним”, подчерта тя.
„Всеки може да бъде ментор и окуражавам всички, които могат да подкрепят младите хора, да се включи в тези програми“, призова и Кремена Дервенкова.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg