„Рисковете в интернет са много повече, отколкото в реалния живот и те се отнасят до всички хора, не само до младите. Често жертви на дигитални измами стават по-зрели хора, защото знаят по-малко за онлайн средата”.
Това обясни певицата Ния Петрова, от сдружение „ПроБудник“ в рубриката „Властта на гражданите“, част от предаването „Кой говори“ на Дарик радио. Тя, заедно с другите гости в студиото, представиха проекта на организацията, наречен „(Не) вярвай на очите си!“, който целѝ да запознае хората с опасностите в дигиталното пространство.
„Рисковете в интернет не могат да бъдат класифицирани, защото те ежедневно се променят”, добави образователният консултант и обучител Ваня Нотева от сдружение „ПроБудник“. „Затова решихме да направим младите хора по-критично мислещи и по-осъзнати в информацията, която приемат и споделят, и най-вече в действията, които тази информация ги насърчава да извършат”, уточни тя.
„Първата опасност е пристрастяването към социалните мрежи”, смята музикантът Тино, който е сред посланиците на проекта. Той самият призна, че има такъв проблем и се бори с него.
„Разбираш, че си пристрастен, когато си влязъл в интернет да свършиш нещо, което отнема пет минути и след два часа още не си приключил”, допълни той. Това е основната причина, поради която изпитал искрено желание да се включи в проекта. По думите му, социалните мрежи и интернет са благодатта на нашия век, но като всеки велик инструмент отговорността е голяма и ние тепърва откриваме, че социалните мрежи могат да бъдат пристрастяващи, така, както и казиното или физическите наркотици.
Проектът „(Не) вярвай на очите си!“ започва в самите социални мрежи и не със сухи назидания, а със забавни клипчета и скечове.
„Най-хубавото в това дигитално присъствие на проекта, е че то беше добре направено визуално и стигна до хората”, разказа инфлуенсърът Евгени Кирилов, също посланик на проекта. Той прекарва доста време в интернет, защото професията му го изисква и се е сблъсквал с опасностите, които са неосъзнати. „Младите хора усещат интернет като втори дом, но той не е дом, подчерта той и добави, че лично се е сблъсквал с лошите коментари, т. нар. хейт.
„Освен опасностите в интернет, проектът е фокусиран и върху увереността и самочувствието на младите хора, които често са базирани на известните личности, на които те се възхищават и на това, което тези личности отправат като послания”, посочи още Ваня Нотева. Освен видеата с послания, в рамките на кампанията е имало изнесено обучение, в което са участвали 60 младежи, както и голям концерт в „Маймунарника“, разказа още Ния Петрова, като целта е хората да учат чрез правене на нещо и чрез преживяване.
Фалшиви новини, обиди, пропаганда, свръхинформация, са основните проблеми, с които се сблъскват младежите онлайн, а критичното мислене е пътят към преодоляването им. Затова в училищата трябва да бъде въведено обучение по медийна грамотност, заявиха гостите в студиото на Дарик. „Проблемът обаче са хората, които ще обучават децата. Преподавателите не могат да знаят всичко”, поясни Ваня Нотева. Затова, според нея, училището трябва да е по-отворена институция и да допуска повече външни експерти.
„Проектът формално приключва, но не и диалогът по тези важни теми, както и организирането на различни събития във връзка с тях”, подчерта в заключение Ния Петрова.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg