В поредното издание на „Властта на гражданите“ психоложките Блага Банова и Мария Кузманова от сдружение „Дете и пространство“ разговаряха с водещата Мария Черешева за необходимостта от подкрепа за децата в дигиталния свят.
„Сдружението е неправителствена организация, създадена през 2004 г. Членовете на организацията са специалисти и професионалисти в областта на грижата за деца. Те са лекари, психолзи, детски психиатри, социални работници и педагози“, сподели в предаването „Кой говори?“ по Дарик Радио Блага Банова.
Тя допълни, че сдружението управлява общо 9 социални услуги в София и Русе, а основният акцент на работа са децата с прояви на психично страдание и затруднение. Подходът на работа е в индивидуалното разглеждане на всяка една ситуация.
По време на пандемията организацията е поставена в извънредна ситуация на криза, несигурност и неяснота. Но работата с деца и тийнейджъри продължава дори в по – интензивни темпове.
„Увеличи се броя на заявки за работа с деца. Появиха се заявки за работа с родители и цели семейства. Работата продължи в различен ритъм, което ни помогна да работим върху по-добри практики за психо-социалната грижа“, отбеляза Мария Кузманова.
Пример за тези практики е един от последните проекти на сдружението – „Детето субект на своите права. Достъп до терапевтична подкрепа“.
Блага Банева сподели, че в него е събран досегашният опит на специалистите от организацията.
„Проектът генерира няколко продукта, които намираме за много полезни. Обратната връзка също бе положителна. Изработихме методика за подкрепа на деца в дигитална среда. За своята индиректна работа специалистите са използвали най-вече телефон и онлайн платформи“, добавя тя.
Мария Кузманов допълни, че цял един раздел в методиката е посветен ан дигитално-медийната грамотност, тъй като това е нещо много важно и за специалистите, и за потребителите.
Друг от сборниците на сдружението „Детето е автор“ е последствие от реализираните практични видеа, които са достъпни свободно в Youtube канала на сдружението. (https://www.youtube.com/@childspace888/videos)
Блага Банева отбеляза, че видеата отразяват опита на специалистите от сдружението, а в сборника се съдържат разширени текстови варианти на някои от видеата, в които се дават ценни насоки.
В едно от тях се разглежда връзката на детето с времето и пространството. Как с лесен подход, като използване на физически календар, детето може да си помогне да усвои и свикне с реалността.
Относно времето прекарано в дигиталното пространство от децата психоложките отбелязаха, че то обърква връзката с времето, пространството и тялото при децата. Важно е да има ограничение в дигиталната среда и да се набляга на ролята на спонтанната игра в реалния свят.
Оказва се, че децата по-трудно успяват да се върнат към нормалния живот след края на двугодишната пандемия. Мария Кузманова обясни, че децата са намерили комфорт в това да общуват през екрана в собствената си стая. Въпреки че част от тях са срещнали трудности да се върнат към нормалното общуване, специалистите споделят, че живата среща е върнала своята стойност.
Всички сборници с полезни съвети и практики на сдружението са достъпни безплатно на техния сайт. (https://childandspace.com/%d0%b1%d0%b8%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d0%be%d1%82%d0%b5%d0%ba%d0%b0/) В репортажа на Мариана Корчакова може да чуете повече за онлайн консултирането, живото и виртуалното общуване и практичните видеа, които сдружението публикува, за да помогне на децата и отзивите на родители.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg