Политиците в България използват целенасочено джендър темата за за разпространение на страх сред обществото. Около тази теза се обединиха в ефира на „Властта на гражданите“ Рая Раева от Българския фонд на жените и Илиана Балабанова от Българска платформа – Европейско женско лоби.
„Когато се намираме в политическа криза, каквато започна през 2018 да се случва в България, защо не политическите партии да използват този термин и да го използват така, че да работи в полза на това обществото да се страхува от каквито и да е промени и политическите партии да печелят електорални гласове“, на мнение е Балабанова.
Според Раева като цяло темите за правата на жените или малцинствата, като роми и ЛГБТИ общността, в период на политическа нестабилност, винаги са удобна политическа дъвка.
По думите ѝ са налице редица изследвания кой финансира кампаниите срещу т.нар. Джендъри, а тези настроения не са феномен за България. Подобни тези са широко разпространени в други държави от Източна Европа, дори и в Бразилия.
„Такива атаки има и от Изток, и от Запад – и от САЩ, и от Русия. За съжаление това е една много благодатна тема за конфликти, която продължава да бъде използвана и до днес“, изтъкна Раева.
И двете са убедени, че езикът на омразата и всяването на страх и несигурност сред обществото от Истанбулската конвенция и джендърите са се отразили изключително негативно на гражданските организации, които работят в областта на защита правата на жените и уязвимите групи.
„Целият наратив по отношение на насилието се промени и ние отново започнахме да мислим, че домашното насилие е личен проблем“, каза Балабанова, като по думите ѝ това е довело до „демонизиране“ на гражданските организации и се е отразило изключително много и на самите жертви на домашно насилие.
През годините се е стигало до десетки атаки срещу определени организации, включително физически и това не спира и до днес. Някои от тези организации дори са сменили имената си, изтъкнаха двете.
Според Балабанова всичко е започнало през 2018-а година, когато в страната ни бе отворен дебатът за ратифицирането на Истанбулската конвенция.
„Неочаквано, тогава терминът джендър се превърна в сериозен проблем за политическите партии, но и за обществото като цяло. Неочаквано, защото няма нищо лошо в термина джендър, проблемът е обаче, че очевидно никой в България не го познава или го познават само онези, които се занимават професионално с този социологически термин“, сподели още тя.
Всичко това е затруднило много комуникацията на НПО сектора с институциите, както и политическия разговор за така необходимите промени в Закона за защита от домашното насилие, убедена е Раева.
„Те се затвориха и сякаш искаха да не е явно, че работят по тази тема. Най-важният извод е, че да – организациите пострадаха, да – беше много тежко, но най-много пострадаха и страдат жертвите на домашно насилие“, посочи тя.
И двете са категорични, че у нас единствено гражданският сектор повдига дебата за социалната роля на пола, а и за правата на жените.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg