В десет общини на територията на три области в страната – Стара Загора, Бургас и Сливен, УНИЦЕФ реализира пилотен проект в подкрепа на децата в риск от бедност и социално изключване. Предвидено е този етап от проекта да подкрепи над 6 500 деца и техните родители и близо 600 специалисти от различни сектори. Това съобщи в ефира на Дарик Мария Златарева, програмен директор „Социална политика“ в УНИЦЕФ.
Мария Златарева беше гост в предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно“ и заедно с Диана Димова от във фондация „Мисия Криле” в Стара Загора представиха пилотния проект, предхождащ Европейската гаранция за детето.
В репортаж разказахме за работата на мобилния екип в община Средец, както и историята на малката Мария-Магдалена и нейното семейство, на които социалните работници по проекта помагат.
Националният план трябва да е готов до март
Целта на инициативата на ЕК е преодоляване на детската бедност и на социалното изключване чрез инвестиции в децата и техните семейства и чрез гарантиране достъпа на децата в нужда до набор от ключови услуги.
България е една от седемте държави членки, избрани от Европейската комисия, които с подкрепата на УНИЦЕФ изпълняват пилотни проекти за прилагане и подготовка на реалното задействане на Европейската гаранция за детето.
Мария Златарева разказа, че във всичките седем държави предстои да бъдат изготвени национални планове за изпълнение на тази Европейска гаранция за детето, като националният ни план трябва да е готов до март 2022 г.
Планът трябва да включва конкретни мерки за това как ще се осигури равен достъп на всички деца в неравностойно положение до здравеопазване, образование, здравословна храна и подходяща жилищна среда, обясни тя. И добави, че като първа стъпка за Гаранцията са осигурени 140 млн. евро и се очаква тя да достигне до най-малко 200 хиляди деца в седемте европейски страни в следващите години.
Пилотният проект на УНИЦЕФ залага на четири услуги – патронажни грижи и предоставяне на индивидуализирана подкрепа на семейства с малки деца, ранна детска интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието, приобщаващо предучилищно образование за деца с увреждания и трудности в обучението, услуги за превенция и подкрепа с фокус върху децата от семейства в несигурна ситуация, включително ромски деца от уязвими общности.
До 40 семейства с над 120 деца са стигнали от „Мисия Криле“ в Старта Загора
До над 40 семейства, в които живеят над 120 деца е достигнал екипът на фондация „Мисия Криле” в Стара Загора, която е включена в пилотната фаза на проекта на УНИЦЕФ, разказа в ефира на Дарик Диана Димова – ръководител проекти във фондацията.
Тя обясни, че основната работа е на терен, като имат екип от четири човека, който работят в ромските махали. Част от тях са от самата общност, които помагат в разбирането на езика и местните традиции.
Защото по думите на Диана Димова да се стигне до тези затворени общности не е лесно. Често без съгласието на неформалните лидери на тези общности не може да се влезе в ромските махали.
Не винаги превенцията успява да предотврати изоставянето, но често когато семействата получат подкрепа навреме, децата не се разделят със своите родители, посочи още тя.
Проектът е ключов, но трябва да се обхване цялата страна, защото ние сме капка в морето, заяви Диана Димова. И призова социални работници да не чакат в кабинетите си уязвимите групи да отидат при нас. „Трябва да излезем на улицата и ние да отидем при тях“, каза още тя.
Според нея ключов момент в работата на социалните работници е изграждането на доверие със семействата, на които ще се помага. Защото често хората в ромските квартали били притеснени, че някой ще им вземе децата. Затова първите стъпки на екипа са да говорят с членовете на семейството, които винаги са недоверчиви в началото.
„Имаме спешен фонд особено за уязвимите семейства, като им осигуряваме най-нужното – памперси, колички, дрехи, за да им дадем първа подкрепа. Това е знак, че не отиваме там да им вземем детето. Често се налага да ги придружим до институции“, разказа още Диана Димова. Която съобщи, че всеки може да помогне с дрехи, играчки, детски храни или с доброволен труд на тяхната работа.
Мария-Магдалена и брат й, който иска да стане социален работник
Елена е социален работник от мобилния екип към Центъра за обществена подкрепа в гр. Средец. От март е наета по проекта, като задачата и е да обикаля с още двама колеги махалите в района, а след това да координира нужната подкрепа за тях.
Към момента са достигнали до 52 семейства в Средец и Приморско, като фокусът са децата и семействата.
Най-ценен е личният контакт, който създава и доверието между социалните работници и семействата, обяснява Елена. Така се запознават и със семейството на малката Мария-Магдалена. В което има осем деца, а най-малкото дори не е ходила на лекар, макар да е родена без голям гръден мускул.
Никой не е водил Мария Магдалена на лекар преди намесата на екипа. С тяхна помощ тя е прегледана от специалисти в Бургас, а момиченцето вече ходи на училище, път извървян отново с подкрепата на социалните работници.
Появата на подкрепящия екип в семейството мотивира и най-големия син в семейството да учи. Мильо признава, че заради недоимъка не е успял да тръгне на училище, трябвало е да гледа по-малките братя и сестри у дома, но сега вече е горд че учи.
Скоро ще стане година откакто работи в магазин и признава, че изкараните с труд, усилия и честност пари са по-сладки.
За работата на социалните работници Мильо разбира от негова приятелка, която започнала работа като здравен медиатор. Но казва, че срещата му с Елена и екипа са го накарали да се запише да учи. Сега мечтае да стане не какъв да е, а тъкмо социален работник. За да помага и той на хората, не само от неговия етнос.
В студиото на Дарик Мария Златарева напомни, че всяко трето дете в България е в риск от бедност. „Децата в България са 11 процента от населението, но те са 100 процента от бъдещето и е нужно да се инвестира в развитието им“, подчерта тя.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик.
Този подкаст се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg